Saginaw-area boys basketball regional semifinal scores, updated brackets

Saginaw-Area Basketball Regional Scoreboard

guys

Department 1

In Midland Dow

Tuesday: Marquette 54, Midland High 48; Grand Blanc 64, Flushing 39. Thursday: Championship game, 7 p.m. Marquette (13-3) versus Grand Blanc (11-2). The winner advances to the Davison quarterfinals against the winner of Orchard Lake St. Mary’s-Walled Lake Northern.

Department 2

At Owosso

Tuesday: Bridgeport 64, Corunna 45; Carrollton 60, Shepherd 41. Thursday: Championship game, 7pm Bridgeport (15-2) v Carrollton (13-4). The winner will advance to the Corunna quarter-finals against the regional winner from Escanaba-Ludington.

Department 3

At Reese

Tuesday: Reese 57, Bad Ax 53; Flint Beecher 82, Marlette 41. Thursday: Championship game, 7 p.m. Reese (15-1) against Flint Beecher (12-1). The winner will advance to the quarterfinals against the winner of the Warren Michigan Collegiate-Detroit Loyola.

In Fennville

Tuesday: Grand Rapids Covenant 67, Pewamo-Westphalia 58; North Muskegon 63, Ithaca 60. Thursday: Championship game, 7pm Grand Rapids Covenant (14-6) vs North Muskegon (10-8). The winner will advance to the Kalamazoo quarter-finals against the Christian Schoolcraft Kalamazoo winner.

Department 4

In Midland High

Tuesday: Saginaw Nouvel 55, Ubly 46; Mount Pleasant Sacred Heart 61, Hale 49. Thursday: Championship game, 6 p.m. Saginaw Nouvel (9-8) vs Mount Pleasant Sacred Heart (18-1). The winner advances to the quarterfinals of Houghton Lake against the winner of Frankfort-Lake Leelanau St. Mary.

girl

Department 1

In Midland Dow

Monday: Midland Dow 67, Petoskey 27; Flushing 51, Grand Blanc 40.Wednesday: Championship game, 7pm Midland Dow (20-0) vs Flushing (15-2). The winner will advance to the quarterfinals of Flushing against the regional winner from Holly.

Department 2

In A Coruña

Monday: Frankenmuth 47, Lake Fenton 43; Portland 54, Freeland 32.Wednesday: Championship game, 7pm Frankenmuth (18-1) vs Portland (16-2). The winner will advance to the Houghton Lake quarter-finals against the Houghton Lake regional winner.

Department 3

At Bad Ax

Monday: Hemlock 58, Harbor Beach 44; New Lothrop 55, Otisville-LakeVille 27. Wednesday, championship game, 7pm Hemlock (12-8) vs New Lothrop (13-3). The winner will advance to the New Lothrop quarterfinals against Madison Heights regional winner Bishop Foley.

In Grandville Calvin Christian

Monday: Grand Rapids Covenant 42, Merrill 17; Kent City 53, Muskegon West Michigan Christian 37. Wednesday: Championship game, 7pm Grand Rapids Covenant (11-5) v Kent City (18-0). The winner will advance to the Portage Northern quarter-finals against the regional winner from Watervliet.

Department 4

At Mount Pleasant Sacred Heart

Monday: Nouvel 63, Ubly 44; Mount Pleasant Sacred Heart 49, Mio 19. Wednesday: Championship game, 7pm Nouvel (17-1) vs MP Sacred Heart (15-3). The winner will advance to the Lake City quarterfinals against the regional winner from Traverse City Central.

Comments are closed.