Check out the women’ matchups in the Ann Arbor basketball district March 22-26.

ANN ARBOR – The girls’ matchups in the basketball district for the 2020-21 state tournament were announced on Sunday by the Michigan High School Athletic Association.

Here are the schedules for Ann Arbor teams in Division 1 through Division 4:

RELATED: MHSAA Announces Basketball District Pairings for Boys and Girls in 2021

– –

Monday March 22nd

DEPARTMENT 1

DISTRICT 18 NEAR SALINE

Ypsilanti versus Ann Arbor Pioneer, 5:30 p.m.

Ann Arbor Huron versus Ypsilanti Lincoln, 7pm

DISTRICT 17 AT ANN ARBOR SKYLINE

Pinckney vs. Dexter, 5:30 p.m.

Ann Arbor Skyline towards South Lyon 7pm

DEPARTMENT 3

DISTRICT 87 AM GRASSEE

Brighton Charyl Stockwell v Ann Arbor Greenhills, 7pm

– –

WEDNESDAY, MARCH 24th

DEPARTMENT 1

DISTRICT 18 NEAR SALINE

Ypsilanti / Ann Arbor pioneer winner against Belleville, 5:30 p.m.

Ann Arbor Huron / Ypsilanti Lincoln winner versus Saline, 7pm

DISTRICT 17 AT ANN ARBOR SKYLINE

Pinckney / Dexter winner against Brighton at 5:30 p.m.

Ann Arbor Skyline / South Lyon winners versus South Lyon East, 7pm

DEPARTMENT 2

DISTRICT 52 AT TECUMSEH

Stockbridge / Blissfield winners against Chelsea 5:30 p.m.

DISTRICT 53 IN MILAN

Monroe Jefferson versus Milan, 5:30 p.m.

DISTRICT 55 AT ANN ARBOR’S FATHER GABRIEL RICHARD

Dearborn Heights v Ann Arbor Father Gabriel Richard, 7pm

DEPARTMENT 3

DISTRICT 86 AT ERIE MASON

Ottawa Lake Whiteford v Ypsilanti Arbor Prep, 5:30 p.m.

DISTRICT 87 AM GRASSEE

Whitmore Lake vs. Grass Lake, 5:30 p.m.

Brighton Charyl Stockwell / Ann Arbor Greenhills winner against Manchester, 7pm

– –

FRIDAY MARCH 26th

DEPARTMENT 1

DISTRICT 18 NEAR SALINE

Championship game, 7 p.m.

The district winner advances to Northville Regional

DISTRICT 17 AT ANN ARBOR SKYLINE

Championship game, 7 p.m.

The district winner advances to Northville Regional

DEPARTMENT 2

DISTRICT 52 AT TECUMSEH

Championship game, 7 p.m.

The district winner advances to Williamston Regional

DISTRICT 53 IN MILAN

Championship game, 7 p.m.

The district winner advances to the regional Romulus Summit

DISTRICT 55 AT ANN ARBOR’S FATHER GABRIEL RICHARD

Championship game, 7 p.m.

The district winner advances to the regional Romulus Summit

DEPARTMENT 3

DISTRICT 86 AT ERIE MASON

Championship game, 7 p.m.

The district winner advances to Whitmore Lake Regional

DISTRICT 87 AM GRASSEE

Championship game, 7 p.m.

The district winner advances to Whitmore Lake Regional

MORE:

See the boys’ matchups in the Ann Arbor district basketball tournament

Comments are closed.