Bad Axe’s Sowles earns AP All-State honorable mention

Bad Ax’s Aaron Sowles has been named to the Associated Press Division 3’s Boys’ Basketball All-State Team Honor Roll for the 2020-2021 season.

Mark Birdsall / Huron Daily Tribune

Bad Ax’s Aaron Sowles has been named to the Associated Press Division 3’s Boys’ Basketball All-State Team Honor Roll for the 2020-2021 season.

Sowles, a junior, led the Hatchets to an overall record of 12-3, a district championship and an appearance in the regional semifinals.

While wishing the Hatchets could have gotten deeper into the playoffs this year, Sowles said he “had fun” last season and is already looking forward to 2021-2022. He said the departure of teammate Jensen Emerick, who will graduate at the end of the school year, will have a huge impact on the team, but Sowles is setting his senior year goal high.

“I think next year will be an even better year than this (one) and we have a lot to do,” he said.

Flint Beechers Keyon Menifield was named Associated Press Division 3 Player of the Year, the third by that school since 2017.

Menifield’s 10-man first team includes: Senior Malcolm Clements from Ypsilanti Arbor Prep; Senior Foster Wonders of Iron Mountain; Junior Tharren Hill of Detroit Pershing; Senior Gavin Etter of Marcellus; Junior Jayce Warren of Bridgeman; Junior Carmelo Harris from Beecher; Senior Nolan Finkbeiner of Hemlock; Senior Drew Hess from Oscoda and Senior Bryce VanderWiere from Schoolcraft.

The Boys’ Associated Press Division 3 All-State Basketball Team, selected by a panel of 11 Michigan sports writers:

Player of the year
Keyon Menifield, Flint Beecher, Sr.

First-team all-state
Keyon Menifield, Flint Beecher, Sr.
Malcolm Clements, Ypsilanti Arbor Prep, Sr.
Foster Wonders, Iron Mountain, Sr.
Tharren Hill, Detroit Pershing, Jr.
Gavin Etter, Marcellus, Sr.
Jayce Warren, Bridgman, Jr.
Carmelo Harris, Flint Beecher, Jr.
Nolan Finkbeiner, Hemlock, Sr.
Drew Hess, Oscoda, Sr.
Bryce VanderWiere, Schoolcraft, Sr.

Coach of the year
Mike Williams, Flint Beecher

All-state of the second team
Kaleb Moore, Manton; Owen Franklin, Oscoda; Carson Sanders, Hanover-Horton; Owen Varnado, Muskegon Western Michigan Christian; Jayden Alfred, Mancelona; Damarquss Palmreuter, Reese; Kyler Economou, Quincy.

Award
Damaso Lebron, Homer; Carson Oldani, Beaverton; Kaiden McGillis, McBain; Zack Gritters, Christian of the Grand Rapids Covenant; Demarion Smith, Vandercook Lake; Preston Ball, Elk Rapids; Evan Solomon, Charlevoix; Wyatt Nausadis, Traverse City St. Francis; Jacob Mueller, Charlevoix; Conner Mortimer, Hanover-Horton; Ayden Rutan, Leslie; Alex Darnell, Napoleon; Lowyind Pullen, Homer; Brogan Brockie, Hanover-Horton; Zach Johnson, Pinconning; Keaton Ringley, Lutheran in the Saginaw Valley; Cade Pestrue, St. Louis; Levi Foco, Reese; Aaron Sowles, bad ax;; Trent Reed, Beaverton; Kaden Johnson, Hartford; Israel Patterson, Comstock; Tyler DeGroote, Schoolcraft; Tyler Swanwick, Centerville; Brody Peterson, Fennville; Preston Malpass, East Bank; Kendall Chrismon, Niles Brandywine; Aidan Poling, Holton; Daquan Coleman, Burton Bendle; Brock Thelen, Pewamo-Westphalia; Jaren Nelson, Dansville; Brendan Wood, Ithaca; Michael Zolinski, Hemlock; Jake Rau, Reese; Gaden Muxlow, Brown City; Collin Miller, Marlette; Kyler Stone, Carson City Crystal; Drew Cole, Breckenridge; JT Smith, Blanchard-Montabella; Patrick Kombo, Ypsilanti Arbor Prep; Tommy Burt, Clinton; Stephen Ruhle, Catholic of the Royal Oak Shrine; Zach Hawes, Laingsburg; Tyler VanEtten, Adrian Lenawee Christian.

Trainer
Matt Bauer, Hemlock; Bruce Koopman, McBain.

The Associated Press contributed to this report.

Comments are closed.