What’s next in Grand Rapids basketball: Boys, girls regional pairings

GIRL

DEPARTMENT 1

In West Ottawa

Monday: Muskegon Mona Shores v Hudsonville, 5:30 p.m.; East Grand Rapids v Rockford, 7pm

Wednesday: Championship game at 7 p.m.

The winner will reach the quarterfinals on April 5th at Calvin University against the winner of the Richland Gull Lake Regional.

DEPARTMENT 2

In Fremont

Monday: Grand Rapids Christian vs. Western Catholic, 5.30 p.m.; Newaygo against Montague, 7 p.m.

Wednesday: Championship game at 7 p.m.

The winner will advance to the quarter-finals on April 5th against the regional winner from Edwardsburg at a location yet to be determined.

DEPARTMENT 2

In Edwardsburg

Monday: Edwardsburg vs. Buchanan, 5:30 p.m.; Wayland vs. Plainwell, 7pm

Wednesday: Championship game, 7 p.m.

The winner will advance to the quarter-finals at a location yet to be determined against the regional winner from Fremont.

DEPARTMENT 3

With Calvin Christian

Monday: Covenant Christian vs. Merrill, 5:30 p.m.; Kent City v Western Michigan Christian, 7pm

Wednesday: Championship game, 7 p.m.

The winner will reach the quarter-finals on April 5th in Portage Northern against the regional winner from Watervliet.

GUYS

DEPARTMENT 1

In Reeths buffer

Tuesday: East Grand Rapids versus Zeeland East, 5.30 p.m.; Forest Hills Northern v Grand Haven, 7pm

Thursday: Championship game, 7 p.m.

The winner will reach the Orchard View quarter-finals on April 6th against the Grand Ledge winner.

DEPARTMENT 2

At South Christian

Tuesday: South Christian vs. Catholic Central, 5 p.m.; Coopersville vs. Spring Lake 7pm

Thursday: Championship game, 6 p.m.

The winner will advance to the Calvin University quarter-finals on April 6 against the regional winner from Benton Harbor.

Department 2

In Benton Harbor

Tuesday: Parchment vs. Hopkins, 5 p.m.; Benton Harbor vs. Stevensville Lakeshore, 7 p.m.

Thursday: Championship game, 7 p.m.

The winner advances against the southern Christian regional winner to the quarter-finals of Calvin University on April 6th.

Department 3

In Fennville

Tuesday: Pewamo-Westphalia versus Covenant Christian, 5.30 p.m.; Ithaca v North Muskegon, 7 p.m.

Thursday: Championship game, 7 p.m.

The winner will reach the Kalamazoo quarter-finals on April 6 against the regional winner from Bronson.

Department 4

With Niles

Tuesday: Marcellus Howardsville v New Buffalo, 5:15 p.m.; Tri-Unity Christian versus Holland Calvary, 7pm

Thursday: Championship game, 6.30 p.m.

The winner will reach the quarter-finals in Vicksburg on April 6th against the regional winner from Lansing Christian.

Comments are closed.