Meet the 2021 Michigan High School Hockey Division 3 All-State Team

Bloomfield Hills Cranbrook-Kingswood won the Division 3 State Hockey Championship for the first time since 2015, and the Cranes were rewarded with five selections for the All-State First Team, selected by members of the Michigan High School Hockey Coaches’ Association.

Cranbrook-Kingswood’s John LaFontaine was named Coach of the Year.

The Cranes (15-4) defeated Calumet (18-1-1) in the championship game with 4-1.

Calumet put six players on the team.

Here is the team chosen by the coaches.

First team

Forward

Alex Ceritano, Cranbrook

Isaac Cheli, Cranbrook

Lucas Krol, Landtag

Tyler Lawrence, Flint Powers

Dean Loukus Calumet

Camden Markham, Houghton

Max Marquette, UD Jesuit

Jackson Rilei, Calumet

Austin Salani, Hancock

Tyler Valik, Chelsea

Jack Wineman, Cranbrook

Doug Wood, Liggett

defender

Parker Anderson, UD Jesuit

Austin Clark, State Parliament

Tom Erkkila, Calumet

Quinton Gove, Ann Arbor Gabriel Richard

Jacques Lavrack, Flint Forces

Jake Spitz, Grosse Pointe South

Corbin Steele, Chelsea

Leyton Stenman, Cranbrook

goalkeeper

Aksel Loukus, Calumet

Blake Nowak, UD Jesuit

Julian Zvyagin, Cranbrook

Second team

Forward

Austin Combs, Milford

Mason Czarnecki, Flint Forces

Jacob Hazard, Ann Arbor Gabriel Richard

Ryan Herzog, Riverview

Gavin Holmes, river view

Noah Jukuri, Calumet

Conner McCowell, UD Jesuit

Devin McIntyre, Chelsea

Mason Mikesch, Hancock

Ryley Sikkenga, East Grand Rapids

Gabe Sova, Grand Rapids Catholic Headquarters

Billy VanSumeren, Midland Dow

Xavier Villaire, UD Jesuit

Jack Waldo, Ann Arbor Gabriel Richard

defender

Kyle Barbour, Flint Forces

Kazuma Bowring, Milford

Dylan Holman, Grosse Pointe North

Dan Johnson, Houghton

Cliff Jurmu, Calumet

Chad Nordstrom, Hancock

Conor Place, UD Jesuit

James Sigmon, De La Salle

Award

Nathan Erva, Houghton

Seaton Heliman, De La Salle

Raymond Isham, Wyandotte Roosevelt

Jacob Kosnik, Jackson Lumen Christi

Jack Lapinski, Ann Arbor Gabriel Richard

Nate Maceroni, Bishop Foley United

Henry Metz, State Parliament

Sam Mielock, Forest Hills Central

Nathan Milanowski, East Grand Rapids

Matt Mogle, Jackson Lumen Christi

Stton Murray, Stoney Creek

Mack Musialowski, Milford

Sebastian Potter, River View Gabriel Richard

Dean Therriault, Grosse Pointe South

Aaron Vyletel, Grosse Pointe South

Lucas Jeffries, Forest Hills Central

Jason Johnson, Wyandotte Roosevelt

Michael Jones, Chelsea

Shayne Kwiatkowski, Grand Rapids Catholic Headquarters

Alec Leonard, Liggett University

Noah Thewes, Landtag

Greg Enright, State Parliament

Aden Jordan, Wyandotte Roosevelt

Eric Standen, Big Rapids

Coach of the year

John LaFontaine, Cranbrook

MORE:

Division 1 all-state team

Division 2 all-state team

Summary of the state hockey finals

Comments are closed.