Here are the matchups for this week’s boys and girls regional basketball tournaments involving Muskegon-area teams

LocalSportsJournal.com

Below are matchups, locations, and times for regional high school basketball tournaments involving teams from the Muskegon area. Every team deserves its own Made his way to the region by winning district titles last week.

The winner of each region will advance to the quarter-finals of the next week in their respective classes.

guys
Department 1
(Host Reeths buffer)

Tuesday March 30th
East Grand Rapids versus Zeeland East, 5:30 p.m.
Grand Haven Forest Hills Northern, 7pm

Thursday April 1st
East Grand Rapids / Zeeland Ost versus Grand Haven / Forest Hills Northern, 7 p.m.

Department 2
(Host Grand Rapids South Christian)

Tuesday March 30th
Grand Rapids South Christian v Grand Rapids Catholic Central, 5 p.m.
Coopersville vs. Spring Lake, 19 o’clock

Thursday April 1st
Grand Rapids South Christian / Grand Rapids Catholic Center versus Coopersville / Spring Lake, 6 p.m.

Department 2
(Host Traverse City Central)

Tuesday March 30th
Ludington Ogemaw Heights, 5:30 p.m.
Escanaba v Boyne City, 7 p.m.

Thursday April 1st
Ludington / Ogemaw Heights v Escanaba / Boyne City, 6pm

Department 3
(Host Fennville)

Tuesday March 30th
Grand Rapids Covenant Christian versus Pewamo Westfalen, 5.30 p.m.
Ithaca vs. North Muskegon, 19 o’clock

Thursday April 1st
Grand Rapids Covenant Christian / Pewamo Westfalen versus Ithaka / Nordmuskegon, 7 p.m.

girl
Department 1
(Host Holland West Ottawa)

Monday March 29th
Mona Shores Hudsonville, 5:30 p.m.
East Grand Rapids v Rockford, 7pm

Wednesday March 31st
Mona Shores / Hudsonville v East Grand Rapids / Rockford 7pm

Department 2
(Host Fremont)

Monday March 29th
Grand Rapids Christian v Grand Rapids West Catholic, 5:30 p.m.
Newaygo vs. Montague, 19 o’clock

Wednesday March 31st
Grand Rapids Christian / Grand Rapids West Catholic vs. Newaygo / Montague, 7 p.m.

Department 2
(Host Houghton Lake)

Monday March 29th
Ludington Standish-Sterling, 5:30 p.m.
Escanaba versus Sault Ste Marie in Manistique, 7 p.m.

Wednesday March 31st
Ludington / Standish-Sterling v Escanaba / Sault Ste Marie, 7pm

Department 3
(Host Grandville Calvin Christian)

Monday March 29th
Grand Rapids Covenant Christian v Merrill, 5:30 p.m.
Kent City vs. Western Michigan Christian, 19 o’clock

Wednesday March 31st
Grand Rapids Covenant Christian / Merrill v Kent City / Western Michigan Christian, 7pm

Department 3
(Host Maple City Glen Lake)

Monday March 29th
Hard Beaverton, 5 p.m.
McBain v Maple City Glen Lake, 7:15 p.m.

Wednesday March 31st
Hart / Beaverton v McBain / Maple City Glen Lake, 6pm

Comments are closed.