See Metro Detroit high school boys basketball region pairings for 2021 tournament

Here are the pairings for each region that has at least one team from the Metro Detroit region involved. Please send corrections or changes to [email protected]

DEPARTMENT 1

Boys Basketball Regional 2 Host: White Lake Lakeland (Quarter Finals 1)

March 29: Howell (12-5) v Walled Lake Northern (10-4), 5:00 p.m.

March 29: Orchard Lake St. Mary’s (12-0) v Clarkston (14-3), 7:00 p.m.

March 31: Regional Championship, 7 p.m.

Boys Basketball Regional 5 Host: Northville (Quarterfinals 3)

March 29: Livonia Stevenson (12-6) versus Salem (8-8), 6:00 p.m.

March 29: Ann Arbor Huron (16-0) vs Dexter (16-3), 7:30 p.m.

March 31: Regional Championship, 7 p.m.

Boys Basketball Regional 6 from Ecorse (quarterfinals 3)

March 29: River Rouge (9-3) v Dearborn Divine Child (12-2), 5:30 p.m.

March 29: Riverview (11-2) v Monroe (5-15), 7:00 p.m.

March 31: Regional Championship, 7 p.m.

Boys Basketball Regional 7 host: Warren De La Salle Collegiate (quarterfinals 4)

March 29: Detroit UD Jesuit (10-0) v Bloomfield Hills Brother Rice (8-4), 5:00 p.m.

March 29: Detroit Martin Luther King (15-2) v Warren De La Salle Collegiate (11-3), 7:00 p.m.

March 31: Regional Championship, 7 p.m.

Boys Basketball Regional 8 host: Troy (quarterfinals 4)

March 29: Macomb Dakota (11-1) v Roseville (9-7), 5:30 p.m.

March 29: Clinton Township Chippewa Valley (11-4) v Rochester Hills Stoney Creek (12-4), 7:00 p.m.

March 31: Regional Championship, 7 p.m.

DEPARTMENT 2

Boys Basketball Regional 14 hosts Tecumseh (quarter-finals 7)

March 29: Detroit University Prep (10-9) v Dearborn Heights Robichaud (7-4), 5:30 p.m.

March 29: Romulus Summit Academy North (18-1) v Blissfield (13-2), 7:00 p.m.

March 31: Regional Championship, 7 p.m.

Boys Basketball Regional 15 host: Livonia Clarenceville (quarterfinals 8)

March 29: Harper Woods Chandler Park (15-2) v Eastpointe (11-8), 5:30 p.m.

March 29: Ferndale (11-4) v Livonia Clarenceville (7-8), 7:00 p.m.

March 31: Regional Championship, 7 p.m.

Boys Basketball Regional 16 hosted by Croswell-Lexington (quarterfinals 8)

March 29: New Haven (7-5) v Pontiac Notre Dame Prep (9-6), 5:30 p.m.

March 29: Goodrich (12-3) v Croswell-Lexington (17-1), 7:30 p.m.

March 31: Regional Championship, 7 p.m.

DEPARTMENT 3

Boys Basketball Regional 22 host: Erie Mason (quarterfinals 11)

March 29: Riverview Gabriel Richard (13-2) versus Ypsilanti Arbor Prep (12-2), 5.30 p.m.

March 29: Adrian Madison (8-7) against Adrian Lenawee Christian (5-11), 7:00 p.m.

March 31: Regional Championship, 7 p.m.

Boys Basketball Regional 23 host: Detroit Pershing (quarterfinals 12)

March 29: Warren Michigan Collegiate 2, Memphis 0 (forfeited)

March 29: Detroit Loyola (9-4) v Grosse Pointe Woods University Liggett (10-5), 7:00 p.m.

March 31: Regional Championship, 7 p.m.

DEPARTMENT 4

Boys Basketball Regional 31 host: Ypsilanti Lincoln (quarterfinals 16)

March 29: Plymouth Christian Academy (12-5) v Detroit Douglass (12-5), 5:30 p.m.

March 29: Allen Park Inter-City Baptist (4-9) v Petersburg Summerfield (12-4), 7:00 p.m.

March 31: Regional Championship, 7 p.m.

Boys Basketball Regional 32 hosted by Southfield Christian (quarterfinals 16)

March 29: Marine City Cardinal Mooney (9-7) v International Academy of Flint (6-6), 5:30 p.m.

March 29: Clarkston Everest Collegiate (15-2) v Southfield Christian (12-1), 7:30 p.m.

March 31: Regional Championship, 7 p.m.

Comments are closed.