Predicting region winners from every Metro Detroit girls basketball bracket

The district champions have been crowned and the girls’ state basketball tournament is ready to take the next big step forward. There are 12 regions that have teams from the Metro Detroit service area involved, and I’ve made my picks for the team that each of them will win.

Here are the pairings for each region that has at least one team from the Metro Detroit area involved, including a closer look at some of them. Please send corrections or changes to [email protected]

Girls Basketball Regional 2 by Holly (D1 quarterfinals 1)

This region is a dandy considering it has perennial powers like Hartland and Bloomfield Hills Marian in the same region. Clarkston finished second in the OAA Red and had a strong season too, while Lakeland looked good after a 1-3 start to the season.

Marian’s tough playoff time is always tough, usually because the tough March schedule pays off. Despite another tough schedule this season, getting past Hartland, the top team in the Associated Press polling list, will be too difficult.

PURCELL’S PICK: Hartland

March 29: Hartland (18-0) v White Lake Lakeland (11-6), 5:30 p.m.

March 29: Bloomfield Hills Marian (12-5) v Clarkston (15-3), 7:00 p.m.

March 31: Regional Championship, 7 p.m.

Girls Basketball Regional 7 host: Detroit Renaissance (D1, quarterfinals 4)

Renaissance wasn’t afraid of piling up his schedule this season, and his record doesn’t reflect how good he can really be. Grosse Pointe South played an aggressive defense when he won the title in the district and will need the same intensity against Renaissance if she wants a chance of promotion.

Groves is better than the record suggests, but Mercy is a talented team who are used to deep runs. In the end, I see this is down to Renaissance and Mercy in the finale.

PURCELL’S PICK: Detroit Renaissance

March 29: Grosse Pointe South (13-3) vs Detroit Renaissance (9-4), 5:30 p.m.

March 29: Birmingham Groves (9-8) v Farmington Hills Mercy (14-3), 7:00 p.m.

March 31: Regional Championship, 7 p.m.

DEPARTMENT 1

Girls Basketball Regional 2 by Holly (Quarterfinals 1)

March 29: Hartland (18-0) v White Lake Lakeland (11-6), 5:30 p.m.

March 29: Bloomfield Hills Marian (12-5) v Clarkston (15-3), 7:00 p.m.

March 31: Regional Championship, 7 p.m.

PURCELL’S PICK: HARTLAND

Girls Basketball Regional 5 of Northville (Quarterfinals 3)

March 29: Wayne Memorial (14-2) v Plymouth (12-7), 6:00 p.m.

March 29: Saline (17-1) v Brighton (15-3), 7:30 p.m.

March 31: Regional Championship, 7 p.m.

PURCELL’S PICK: SALINE

Girls Basketball Regional 6 host: Temperance Bedford (quarterfinals 3)

March 29: Dearborn Fordson (6-6) v Dearborn (12-6), 5:00 p.m.

March 29: Riverview (15-2) vs Temperance Bedford (16-4), 7:00 p.m.

March 31: Regional Championship, 6 p.m.

PURCELL’S PICK: TEMPERANCE BEDFORD

Girls Basketball Regional 7 of Detroit Renaissance (Quarterfinals 4)

March 29: Grosse Pointe South (13-3) vs Detroit Renaissance (9-4), 5:30 p.m.

March 29: Birmingham Groves (9-8) v Farmington Hills Mercy (14-3), 7:00 p.m.

March 31: Regional Championship, 7 p.m.

PURCELL’S PICK: DETROIT RENAISSANCE

Girls Basketball Regional 8 host: Clinton Township Chippewa Valley (quarterfinals 4)

March 29: Macomb L’Anse Creuse North (17-0) v St. Clair Shores Lakeview (15-1), 5:30 p.m.

March 29: Utica (5-10) v Rochester Hills Stoney Creek (15-1), 7:00 p.m.

March 31: Regional Championship, 7 p.m.

PURCELL’S PICK: L’ANSE CREUSE NORTH

DEPARTMENT 2

Girls Basketball Regional 14 hosted by Romulus Summit Academy North (quarterfinals 7)

March 29: Dearborn Advanced Tech Academy (6-8) versus Ann Arbor Father Gabriel Richard (13-5), 5:30 p.m.

March 29: Grosse Ile (7-12) against Milan (13-7), 7:00 p.m.

March 31: Regional Championship, 7 p.m.

PURCELL’S PICK: MILAN

Girls Basketball Regional 15 hosted by Livonia Clarenceville (quarterfinals 8)

March 29: Eastpointe (9-6) v Detroit University Prep (12-2), 5:30 p.m.

March 29: Warren Regina (3-9) v Detroit Country Day (11-2), 7:00 p.m.

March 31: Regional Championship, 7 p.m.

PURCELL’S PICK: LAND DAY

Girls Basketball Regional 16 host: Imlay City (quarterfinals 8)

March 29: Macomb Lutheran North (7-8) v Clawson (14-2), 5:30 p.m.

March 29: North Branch (12-3) v Imlay City (13-3), 7:00 p.m.

March 31: Regional Championship, 7 p.m.

PURCELL’S PICK: NORDZWEIG

DEPARTMENT 3

Girls Basketball Regional 22 host: Whitmore Lake (quarterfinals 11)

March 29: Riverview Gabriel Richard (9-6) v Grass Lake (15-1), 5:30 p.m.

March 29: Ypsilanti Arbor Prep (13-2) against Adrian Lenawee Christian (13-3), 7:00 p.m.

March 31: Regional Championship, 7 p.m.

PURCELL’S PICK: GRASSEE

Girls Basketball Regional 23 hosted by Madison Heights Bishop Foley (quarterfinals 11)

March 29: Rochester Hills Lutheran Northwest (12-1) v Madison Heights Bishop Foley (8-5), 5:30 p.m.

March 29: Detroit Southeastern (6-6) v Redford Westfield Prep (8-4), 7:00 p.m.

March 31: Regional Championship, 7 p.m.

PURCELL’S PICK: WESTFIELD PREP

DEPARTMENT 4

Girls Basketball Regional 31 hosted by Petersburg Summerfield (quarterfinals 16)

March 29: Southfield Christian (4-9) v Westland Huron Valley Lutheran (9-2), 5:30 p.m.

March 29: Allen Park Inter-City Baptist (7-5) v Petersburg Summerfield (12-5), 7:00 p.m.

March 31: Regional Championship, 7 p.m.

PURCELL’S PICK: PETERSBURG SUMMERFIELD

Girls Basketball Regional 32 hosted by Auburn Hills Oakland Christian (quarterfinals 16)

March 29: Kingston (14-1) vs Genesee Christian (10-7), 5:30 p.m.

March 29: Waterford Our Lady of the Lakes (9-3) v Marine City Cardinal Mooney (3-8), 7:00 p.m.

March 31: Regional Championship, 7 p.m.

PURCELL’S PICK: OUR LADY OF THE LAKES

Comments are closed.