Michigan high school football playoffs: Regional finals schedule

As the weeks of high school football draw to a close, it also means coaches, players, and fans will be another week closer to the crowning glory of Michigan high school football champions. Here is the schedule for the regional championship and the eighth semifinals.

Dates and times will be announced on Monday.

CHAMPIONSHIP SEASON:Michigan High School Cross-Country: Brighton boys, Ann Arbor Pioneer girls win states

THE KING’S REVENGE:Michigan High School Football Playoffs: King avenges playoff loss to River Rouge, 33-12

Department 1

Region 1

Grand Blanc (11: 0) in Rockford (11: 0).

Region 2

West Bloomfield (10-1) at Rochester Adams (11-0).

Region 3

Macomb Dakota (8-3) at Sterling Heights Stevenson (9-2).

Region 4

Dearborn Fordson (9-2) in Belleville (10-1).

Department 2

Region 1

Traverse City Central (10-1) vs. Caledonia (10-1) in Grandville.

Region 2

Portage Central (9-2) in South Lyon (11-0).

Region 3

Livonia Franklin (6-5) at Waterford Mott (7-4).

Region 4

Roseville (7-4) against Warren De La Salle (10-0).

Department 3

Region 1

Cedar Springs (9-2) at DeWitt (10-1).

Region 2

Parma Western (8-3) in St. Joseph (7-4).

Region 3

Mason (9-2) against Birmingham Brother Rice (8-3) at Lawrence Tech.

Region 4

Allen Park (9-2) for Detroit King (10-1).

Department 4

Region 1

Cadillac (9-2) at Hudsonville Unity Christian (11-0).

Region 2

Grand Rapids South Christian (8-3) into Edwardsburg (11-0).

Region 3

Croswell-Lexington (10-1) at Freeland (10-1).

Region 4

Birmingham Detroit Country Day (7: 3) at Chelsea (11: 0).

Department 5

Region 1

Kingsley (10-1) at Frankenmuth (11-0).

Region 2

Muskegon Oakridge (9-2) at Grand Rapids Catholic Central (11-0).

Region 3

Kalamazoo Hackett (8-3) in Portland (9-2).

Region 4

Corunna (7-4) in Marine City (11-0).

Department 6

Region 1

Calumet (9-2) at Standish Sterling (9-2).

Region 2

Montague (8-3) in Lansing Catholic (10-1).

Region 3

Michigan Center (10-1) at Clinton (9-2).

Region 4

Ecorse (8-3) at Warren Michigan Collegiate (9-2).

Department 7

Region 1

Ishpeming Westwood (10-1) at Traverse City St. Francis (11-0).

Region 2

Elkton-Pigeon-Bay Port (9-2) near Pewamo-Westphalia (11-0).

Region 3

Lawton (11-0) at the Muskegon Catholic Center (10-1).

Region 4

Detroit Loyola (6-4) at Jackson Lumen Christi (10-1).

Department 8

Region 1

Carson City Crystal (10-1) in Beal City (10-1).

Region 2

Breckenridge (9-2) at Ubly (11-0).

Region 3

White Pigeon (10-1) against the Hudson (11-0).

Region 4

Clarkston Everest (9-2) on Ottawa Lake Whiteford (10-1).

8 players

Semifinals

Department 1

Rudyard (9-2) at Suttons Bay (11-0).

Martin (11: 0) with Adrian Lenawee Christian (11: 0).

Department 2

Marion (10-1) at Powers North Central (11-0).

Colon (10-1) at Au Gres-Sims (11-0).

Mick McCabe (uh, son of Swami) is a former longtime columnist for the Detroit Free Press. Contact him at [email protected] Follow him on Twitter @ mickmccabe1. Save $ 10 on his new book, Mick McCabe’s Golden Yearbook: 50 Great Years of Michigan’s Best High School Players, Teams & Memories, by ordering it now from McCabe.PictorialBook.com.

Comments are closed.